Artykuł
10 listopad 2017
CfP: „Stulecie odrodzonego Państwa Polskiego na mapie Europy i Świata. Polska myśl geopolityczna w XX wieku”, Rzeszów, 17–19 października 2018 (zgłoszenia do 31 marca 2018)
Kategoria: Konferencje, XXw, Aktualności, Historia polityczna
W dniach 17-19 października 2018 r. w Rzeszowie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa: „Stulecie odrodzonego Państwa Polskiego na mapie Europy i Świata. Polska myśl geopolityczna w XX wieku”. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.
Celem konferencji jest dokonanie próby podsumowania dorobku polskiej myśli geopolitycznej, jej wpływu na historyczny jak i współczesny kształt państwa polskiego, jego politykę zagraniczną, znaczenie w ramach bloków oraz sojuszów polityczno-militarnych.
Z uwagi na niezwykłą różnorodność i bogactwo polskiej myśli geopolitycznej oraz dorobek jej twórców, konferencja będzie koncentrować się na kilku tematach przewodnich:
- Geneza i rozwój polskiej myśli geopolitycznej do 1918 r..
- Polska myśl geopolityczna w latach 1918–1945
- Nurty polskiej myśli geopolitycznej w PRL i na emigracji w latach 1945–1989
- Wpływ wydarzeń 1989 r. na polską myśl geopolityczną.
- Sylwetki prekursorów i kontynuatorów polskiej myśli geopolitycznej oraz ich wkład w tworzenie polskiej państwowości.
Wszyscy zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (drogą elektroniczną lub tradycyjną). Organizatorzy zapewniają referentom nocleg i wyżywienie. Planowana jest także publikacja tekstów zaprezentowanych referatów.
Kontakt do oraganizatorów:
Dr Michał Wojnowski, michal.wojnowski@ipn.gov.pl (tel. 17 8603020) – sprawy merytoryczne związane z tematyką konferencji
Dr Marcin Bukała, marcin.bukala@ipn.gov.pl (tel. 17 8606024) – sprawy organizacyjne, przesyłanie zgłoszeń
Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej – KŚZpNP w Rzeszowie, ul. J. Słowackiego 18, 35–060 Rzeszów
Szczegółowe informacje dotyczące konferencji dostępne są na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej