Historical Movies

Polish historical feature films.
Information

TitlePIANISTA
Title (english)The Pianist
Title (translated)
DirectorPolański, Roman
ScriptRonald Harwood
CinematographyPaweł Edelman
Country of productionPoland, Great Britain, France
Release date6-09-2002
Year2002
Production period1989-2006
Historical period1939-1945
Film formatcolour; 142 min
LanguageEnglish
MusicWojciech Kilar
SoundJean-Marie Blondel
CastAdrien Brody (Władysław Szpilman), Thomas Kretschmann (kapitan Wilm Hosenfeld), Frank Finlay (ojciec Władysława), Maureen Lipman (matka Władysława), Emilia Fox (Dorota, znajoma Szpilmana), Ed Stoppard (Henryk, brat Władysława), Julia Rayner (Regina, siostra Władysława), Jessica Kate Meyer (Halina, siostra Władysława), Michał Żebrowski (Jurek, przyjaciel Władysława, brat Doroty), Wanja Mues (ss-man bijący ojca Władysława), Richard Ridings (pan Lipa, kupujący fortepian Szpilmana), Nomi Sharron (obłąkana kobieta, żona Izaaka Szermana), Anthony Milner (mężczyzna na skrzyżowaniu), Lucie Skeaping (uliczny muzyk na skrzyżowaniu), Roddy Skeaping (uliczny muzyk na skrzyżowaniu), Ben Harlan (uliczny muzyk na skrzyżowaniu), Thomas Lawinky (policjant), Joachim Paul Assbock (policjant), Roy Smiles (Itzhak Heller, żydowski policjant), Paul Bradley (Jehuda, konspirator "Bundu"), Daniel Caltagirone (Majorek, konspirator "Bundu"), Andrzej Blumenfeld (Benek), Darian Wawer (chłopiec zabity przy murze), Zbigniew Zamachowski (kupujący złote monety), Lejb Fogelman (sprzedający złote monety), Detlev von Wangenheim (ss-man), Zofia Czerwińska (kobieta z zupą), Emilio Fernandez (złodziej zupy), Udo Kroschwald (Schultz, właściciel warsztatu), Uwe Rathsam (ss-man zabijający dziewczynę), Joanna Brodzik (dziewczyna zabita strzałem w głowę), Maja Ostaszewska (kobieta z synkiem na Umschlagplatzu), Katarzyna Bargiełowska (szlochająca kobieta), John Bennett (dr Ehrlich rozmawiający z ojcem Władysława na Umschlagplatzu), Cyril Shaps (pan Grun rozmawiający z ojcem Władysława na Umschlagplatzu), Wojciech Smolarz (chłopak z cukierkami na Umschlagplatzu), Lech Mackiewicz (współpracownik Szpilmana w brygadzie robotników budującej dom), Ruth Platt (Janina Godlewska, przyjaciółka Szpilmana), Frank Michael Kobe (ss-man zabijający Benka), Torsten Flach (Zig Zag), Peter Rappengluck (ss-man przemawiający na budowie), Ronan Vibert (Andrzej Bogucki, mąż Janiny), Krzysztof Pieczyński (Marek Gębczyński), Katarzyna Figura (sąsiadka), Valentine Pelka (Michał Dzikiewicz, mąż Doroty), Andrew Tiernan (Antek Szałas), Tom Strauss (doktor Łuczak), Cezary Kosiński (muzyk Lednicki, znajomy Szpilmana), Adam Bauman (policjant żydowski na Umschlagplatzu), Grzegorz Artman, Paweł Burczyk (Polak na budowie), Zbigniew Dziduch, Marian Dziędziel (Polak na budowie), Nina Franoszek, Jerzy Góralczyk, John Keogh, Jarosław Kopaczewski, Patrick Lanagan, Dymitr Leszczenko, Dorota Liliental, Andrzej Pieczyński (były więzień obozu koncentracyjnego), Rafał Mohr (policjant żydowski na Umschagplatzu), Morgane Polański, Norbert Rakowski, Piotr Siejka, Weronika Szen, Tomasz Tyndyk (policjant żydowski na Umschagplatzu), Andrzej Szenajch, Andrzej Walden, Zbigniew Waleryś, Maciej Winkler, Tadeusz Wojtych (mężczyzna pod więzieniem), Andrzej Zieliński, Maurycy Zylber, Xawery Zylber, Piotr Bartuszek (operator niemieckiej kroniki filmowej (nie występuje w czołówce)), Rafał Dajbor (żołnierz niemiecki w obozie przejściowym (nie występuje w czołówce)), Halina Dmitrzak (Żydówka w getcie (nie występuje w czołówce)), Roman Garbowski (Żyd na bazarze sprzedający naftalinę (nie występuje w czołówce)), Anna Gryszka (Żydówka (nie występuje w czołówce), Ryszard Kluge (Żyd pracujący na budowie (nie występuje w czołówce)), Maciej Kowalewski (oficer SS (nie występuje w napisach)), Ireneusz Machnicki (oficer SS (nie występuje w czołówce)), Maciej Maciejewski (nie występuje w czołówce), Adam Malecki (żołnierz niemiecki w getcie (nie występuje w czołówce)), Paweł Małaszyński (nie występuje w czołówce), Monika Nogaj (nie występuje w czołówce), Iwona Siemieniuk (nie występuje w napisach), Dagmara Siemińska (nie występuje w czołówce), Izabella Szolc (nie występuje w czołówce), Dawid Szurmiej (mieszkaniec getta (nie występuje w napisach), Borys Szyc (młody gestapowiec (nie występuje w czołówce)), Małgorzata Trybalska (Żydówka (nie występuje w czołówce)), Jacek Wolszczak (mieszkaniec getta (nie występuje w czołówce)), Robert Zawadzki (żołnierz niemiecki w obozie przejściowym (nie występuje w czołówce)), Paweł Zdun (żołnierz niemiecki w obozie przejściowym (nie występuje w czołówce))
ScenographyAllan Starski
CostumesAnna Sheppard
MontageHerve De Luze
Hair and make-upWaldemar Pokromski
Genredrama, war movie
CompanyRoman Polański, Robert Benmussa, Alain Sarde
Co-productionGene Gutowski
Production managerMichał Szczerbic
Funding
Awards2002 - Roman Polański: Złota Palma (MFF, Cannes) (Europejska Nagroda Filmowa);2002 - Paweł Edelman: Felix w kategorii najlepszy europejski operator (Europejska Nagroda Filmowa);2002 - Roman Polański Felix (nominacja) w kategorii najlepszy film (Europejska Nagroda Filmowa);2002 - Roman Polański Felix (nominacja) w kategorii Najlepszy europejski reżyser (Europejska Nagroda Filmowa);2002 - Złoty Bilet za zajęcie drugiego miejsca w rankingu oglądalności (Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie");2002 - Roman Polański Syrenka Warszawska w kategorii filmu fabularnego za rok 2001 (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP);2002 - Roman Polański: Nagroda Bostońskich Krytyków Filmowych w kategorii najlepszy film ;2002 - Roman Polański: Nagroda Bostońskich Krytyków Filmowych w kategorii najlepszy reżyser ;2002 - Adrien Brody: Nagroda Bostońskich Krytyków Filmowych w kategorii najlepszy aktor ;2002 - Nagroda Krytyków Filmowych San Francisco w kategorii najlepszy film;2002 - Roman Polański: Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Chicago (CFCA) (nominacja) w kategorii najlepszy reżyser;2002 - Roman Polański: Złoty Glob (nominacja) w kategorii najlepszy dramat (Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood);2002 - Adrien Brody: Złoty Glob (nominacja) w kategorii najlepszy aktor w dramacie (Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood);2002 - Roman Polański: Nagroda Amerykańskiej Gildii Reżyserów (DGA) (nominacja);2003 - Nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych (NSFC) w kategorii najlepszy film za rok 2002;2003 - Roman Polański: Nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych (NSFC) w kategorii najlepszy reżyser za rok 2002;2003 - Ronald Harwood: Nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych (NSFC) w kategorii najlepszy scenariusz za rok 2002;2003 - Adrien Brody: Nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych (NSFC) w kategorii najlepszy aktor za rok 2002;2003 - Paweł Edelman: Nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów (ASC) (nominacja) za rok 2002;2003 - Cezar w kategorii najlepszy film francuski (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Roman Polański: Cezar w kategorii najlepszy reżyser (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Adrien Brody: Cezar w kategorii najlepszy aktor (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Wojciech Kilar Cezar w kategorii najlepsza muzyka (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Allan Starski: Cezar w kategorii najlepsza scenografia (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Paweł Edelman: Cezar w kategorii najlepsze zdjęcia (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Jean-Marie Blondel: Cezar w kategorii najlepszy dźwięk (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Ronald Harwood: Cezar (nominacja) w kategorii najlepszy scenariusz (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Hervé De Luze: Cezar (nominacja) w kategorii najlepszy montaż (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Anna Sheppard: Cezar ( (nominacja) w kategorii najlepsze kostiumy (Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - BAFTA w kategorii najlepszy film (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Roman Polański: BAFTA w kategorii najlepszy reżyser (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Ronald Harwood BAFTA (nominacja) w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Adrien Brody: BAFTA (nominacja) w kategorii najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Wojciech Kilar: BAFTA ( (nominacja) w kategorii najlepsza muzyka (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Paweł Edelman BAFTA (nominacja) w kategorii najlepsze zdjęcia (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Jean-Marie Blondel: BAFTA (nominacja) w kategorii najlepszy dźwięk (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Roman Polański: Goya w kategorii najlepszy film europejski (Nagroda Hiszpańskiej Akademii Filmowej);2003 - Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepszy film;2003 - Roman Polański: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepsza reżyseria;2003 - Paweł Edelman Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepsze zdjęcia;2003 - Allan Starski: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepsza scenografia;2003 - Anna Sheppard: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepsze kostiumy;2003 - Wojciech Kilar: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepsza muzyka;2003 - Jean-Marie Blondel: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepszy dźwięk;2003 - Hervé De Luze: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepszy montaż;2003 - Ronald Harwood: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepszy scenariusz;2003 - Emilia Fox: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepsza główna rola kobieca;2003 - Adrien Brody: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepsza główna rola męska;2003 - Maureen Lipman: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca;2003 - Ed Stoppard Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska;2003 - Roman Polański: Oscar w kategorii najlepszy reżyser (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Ronald Harwood: Oscar w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Adrien Brody: Oscar w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Oscar (nominacja) w kategorii najlepszy film (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Paweł Edelman: Oscar (nominacja) w kategorii najlepsze zdjęcia (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Anna Sheppard: Oscar (nominacja) w kategorii najlepsze kostiumy (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Hervé De Luze: Oscar (nominacja) w kategorii najlepszy montaż (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej);2003 - Roman Polański: David di Donatello w kategorii najlepszy film zagraniczny (nagroda Włoskiej Akademii Filmowej);2003 - Roman Polański: Srebrna Taśma najlepszy film zagraniczny prezentowany we Włoszech (Stowarzyszenie Włoskiej Krytyki Filmowej);2003 - Roman Polański: Złota Taśma w kategorii film polski za rok 2002; (przeznawana przez Koło Piśmiennictwa SFP);2004 - Roman Polański: Czeski Lew w kategorii najlepszy film zagraniczny (Nagroda Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej)
Link (angielski)
Link (Film Polski)
Websiteshttp://www.imdb.com/title/tt0253474/
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/129379
http://www.imdb.com/title/tt0253474/
Home pagehttp://www.thepianistmovie.com/

Should you find any mistakes or incomplete data please contact us: polishhistory@muzhp.pl

New publications

Jewish Families in Europe, 1939-Present: History, Representation, and Memory

Historical Movies

Google Cultural Institute helps the Polish History Museum reach a global audience