Historical Movies

Polish historical feature films.
Information

TitleAUSCHWITZ. THE NAZIS & THE "FINAL SOLUTION"
Title (english)Auschwitz.The Nazis & The "Final Solution"
Title (translated)
DirectorDominic Sutherland (reżyser części dokumentalnej odcinków 1, 3, 5), Martina Balażova (reżyser części dokumentalnej odcinków 2, 4, 6), Detlef Siebert (reżyser części faburalnej)
ScriptLaurence Rees
Cinematography
Country of productionGreat Britain
Release date2005-01-11 (Świat)
Year2005
Production period
Historical period
Film format
Language
Music
SoundJacek Hamela, Wiesław Znyk
CastWłodzimierz Adamski (odcinek 1), Witold Bieliński (porucznik Konrad Morgen, SS-man przeprowadzający dochodzenie w Auschwitz; odcinek 4), Grażyna Błęcka-Kolska (Hedwig Hoss, żona komendanta KL Auschwitz-Birkenau; odcinki 1, 3, 6), Detlef Bothe (odcinek 2), Gennaro Canfora (urzędnik włoski wydający paszport doktorowi Mengele), Janusz Chabior (Paul Blobel, pułkownik SS w Chełmnie; odcinek 3), Robert Czebotar (odcinek 1), Marta Dąbrowa (Irma Grese, strażniczka w Auschwitz; odcinek 4), Ewa Dąbrowska (Hanzi Brandt; odcinek 5), Christoph Hagen Dittman (odcinek 2), David Gabison (odcinek 3), Sławomir Głazek (odcinek 2), Stanisław Górka (Karl Bischoff, kierownik budowy KL Auschwitz-Birkenau; odcinki 2-3; w odcinku 3 nie występuje w napisach), Piotr Grabowski (Karl Fritzsch, zastępca Hossa w KL Auschwitz-Birkenau), Sławomir Holland (mężczyzna na spotkaniu z Joelem Brandtem; odcinek 5), Adam Hutyra (odcinek 5), Adam Kamień (Fritz Ertl, architekt SS, autor planów obozu Birkenau; odcinek 2), Marek Kasprzyk (Hans Frank, generalny gubernator; odcinek 2), Piotr Kaźmierczak (odcinek 3), Mirosław Konarowski (odcinki 1, 4; w odcinku 4 nie występuje w napisach), Nicolas Konig (odcinek 3), Jarosław Kopaczewski (oficer SS na spotkaniu z Himmlerem), Wiesław Kowalski (odcinek 4), Jacek Krautforst (odcinek 4), Joanna Król (Therese Steiner, Żydówka deportowana z brytyjskiej wyspy w Kanale La Manche; odcinek 3), Artur Kruczek (Albert Widmann, pułkownik SS; odcinek 1), Igor Kujawski (odcinek 3), Dariusz Lemieszek (odcinek 3), Adam Marjański (admirał Nicholas Horthy, regent Węgier; odcinek 5), Horst-Gunther Marx (Rudolf Hoss, komendant KL Auschwitz-Birkenau), Klaus Mikoleit (Heinrich Himmler; odcinki 1, 4-6), Tomasz Mikołajewski (Odilo Globocnik, generał SS, dowódca SS i policji w Lublinie; odcinek 3), Zbigniew Moskal (Albert Battel, oficer niemiecki ratujący Żydów w Przemyślu; odcinek 3), Mikołaj Muller (Dome Sztojay, premier Węgier; odcinek 5), Krystian Nehrebecki (odcinek 2), Gordon Patrick Newell (odcinek 6), Andrzej Niemirski (SS-man; odcinek 5), Jan Piechociński (Edmund Veesenmayer, przedstawiciel Hitlera na Węgrzech; odcinek 5), Roman Piętakiewicz (odcinek 3), Włodzimierz Press (Vojtech Tuka, premier Słowacji; odcinek 2), Henryk Rajfer (przedstawiciel agencji żydowskiej w Aleppo; odcinek 5), Anton Rattinger (odcinek 5), Heinrich Schmieder (odcinek 5), Marcin Sitek (odcinek 3), Andy Snowball (odcinek 3), Zbigniew Suszyński (Franz Stangl, komendant obozu w Treblince; odcinek 3), Andrzej Szopa (przedsiębiorca; odcinek 1), Borys Szyc (Oskar Groening, funkcjonariusz SS w Auschwitz; odcinki 3-4, 6; w odcinku 6 nie występuje w napisach), Robert Wabich (SS-man; odcinek 5), Juliusz Krzysztof Warunek (Artur Nebe, generał SS; odcinek 1), Zbigniew Wróbel (odcinek 5), Olivier Ythier (odcinek 3), Tomasz Zaród (Rudolf Kastner; odcinek 5), Klaus Zejdler (odcinki 4, 6), Ilja Zmiejew (oficer sowiecki przesłuchujący Stienkina), Edward Żentara (Kurt Mobius, strażnik SS w Chełmnie; odcinek 2), Marek Żerański (Paweł Stienkin, więzień KL Auschwitz i gułagu), Andrzej Żółkiewski (Erich von dem Bach-Zelewski, generał SS; odcinki 1, 4; w odcinku 4 nie występuje w napisach), Adam Bauman (przesłuchujący Mobiusa; odcinek 2; nie występuje w napisach), Michał Chorosiński (adiutant Eichmana; nie występuje w napisach; odcinek 5), Marek Cichucki (przesłuchujący Mobiusa; odcinek 2; nie występuje w napisach), Adam Cywka (SS-man w Auschwitz; odcinek 4; nie występuje w napisach), Zbigniew Dziduch (Gerhard Palitsch, oficer SS w KL Auschwitz; odcinek 1; nie występuje w napisach), Tadeusz Falana (SS-man w Auschwitz; odcinek 2; nie występuje w napisach), Marcin Jędrzejewski (SS-man w Auschwitz; odcinki 2, 4; nie występuje w napisach), Marcin Kwaśny (oficer angielski; odcinek 6; nie występuje w napisach), Józef Mika (SS-man w Auschwitz; odcinek 2; nie występuje w napisach), Andrzej Pieczyński (doktor Koso, urzędnik nadzorujący deportację Żydów ze Słowacji; odcinek 2; nie występuje w napisach), Maciej Robakiewicz (SS-man w Auschwitz; odcinek 2; nie występuje w napisach), Łukasz Simlat (SS-man w Auschwitz; odcinek 2; nie występuje w napisach), Piotr Warszawski (uczestnik narady w Vansee; odcinek 2; nie występuje w napisach), Michelle von Nathusius (córka Hossa; nie występuje w napisach)
ScenographyEwa Skoczkowska
CostumesEwa Helman (nie występuje w napisach), Andrzej Szenajch
Montage
Hair and make-upEwa Helman (nie występuje w napisach), Andrzej Szenajch
Genre
Company
Co-production
Production manager
Funding
Awards
Link (angielski)
Link (Film Polski)http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4220294
Websiteshttp://www.filmweb.pl/f209820/Auschwitz.+Nazi%C5%9Bci+i+%22ostateczne+rozwi%C4%85zanie%22,2005
Home pagehttp://www.pbs.org/auschwitz/about/

Should you find any mistakes or incomplete data please contact us: polishhistory@muzhp.pl

New publications

Jewish Families in Europe, 1939-Present: History, Representation, and Memory

Historical Movies

Google Cultural Institute helps the Polish History Museum reach a global audience