Filmy historyczne

Polskie filmy fabularne o tematyce historycznej.
Informacje o filmach historycznych.

TytułNAJDŁUŻSZA WOJNA NOWOCZESNEJ EUROPY
Tytuł angielskiThe Longest War of Modern Europe
Tytuł (tłumaczenie)
ReżyserSztwiertnia, Jerzy
ScenariuszAndrzej Twerdochlib (odcinki: 1-7), Stefan Bratkowski (odcinki: 8-13)
ZdjęciaAndrzej Ramlau
Kraj produkcjiPolska
Premiera6-02-1982
Rok produkcji1979-1982
Okres produkcji1969-1988
Okres historyczny1795-1918
Dane technicznebarwny
Wersje językowepolska
MuzykaAdam Sławiński
DzwiękKrzysztof Kłodnicki (odcinki: 1-9), Wiesław Znyk (odcinki: 2-8, 10-13)
ObsadaKrzysztof Kolberger (Dezydery Chłapowski), Marek Siudym (Józef Frankowski), Zdzisław Kozień (Antoni Radziwiłł, namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego), Henryk Machalica (radca Józef Zerboni di Sposetti, prezes prowincji poznańskiej), Mariusz Benoit (Karol Marcinkowski), Bogusz Bilewski (Wargosz, rządca w majątku Chłapowskich), Wieńczysław Gliński (sir James), Janusz Kłosiński (Jan Rymkiewicz, ojciec Katarzyny), Ewa Milde (Karolina Frankowska, żona Antoniego), Stanisław Niwiński (sir Thomas), Andrzej Szalawski (starosta Chłapowski, ojciec Dezyderego), Grażyna Szapołowska (Katarzyna Rymkiewicz, w kolejnych odcinkach Frankowska, żona Józefa), Henryk Abbe, Michał Białkowicz, Zenon Dądajewski, Aleksander Gawroński, Teodor Gendera (uczestnik narady u księcia Radziwiłła), Andrzej Grzybowski (lokaj księcia Antoniego Radziwiłła), Ewa Kania (dama w salonie), A. Kawalla, Szymon Kawalla, Bogdan Łysakowski (wierzyciel Chłapowskiego), J Marchwiński, Ryszard Piekarski, Bogdan Śmigielski, Urszula Trawińska-Moroz (śpiewaczka w salonie), Ewa Lemańska (hrabina Antonina Chłapowska, żona Dezyderego (w odcinku 3 nie występuje w napisach)), Joanna Sobieska (hrabina Emilia Sczaniecka, miłość Karola Marcinkowskiego), Beata Tyszkiewicz (aptekarzowa Albertyna Kolska), Marek Bargiełowski (profesor Jan Motty), Jerzy Bończak (Adam Wanatowicz, wykonawca nieudanego zamachu na księcia Antoniego Radziwiłła), Henryk Boukołowski (Juliusz von Minutoli, dyrektor poznańskiej policji), Janusz Kłosiński (Jan Rymkiewicz, ojciec Katarzyny Frankowskiej), Andrzej Krasicki (aptekarz Kolski), Ryszard Pietruski (Edward Heinrich Flottwelll, namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego), Mieczysław Voit (Raczyński Edward), Helena Dąbrowska (pacjentka Marcinkowskiego), Laura Łącz (siostra-zakonnica w szpitalu), Arkadiusz Bazak (uczestnik narady u księcia Radziwiłła), Stanisław Bieliński (komornik zajmujący majątek Chłapowskich), Jerzy Block (Nowak, pacjent Marcinkowskiego), Czesław Bogdański, Zenon Dądajewski, Jerzy Felczyński, Teodor Gendera (uczestnik narady u księcia Radziwiłła), Andrzej Grzybowski (lokaj księcia Antoniego Radziwiłła (nie występuje w napisach)), Edward Kusztal (uczestnik narady u księcia Radziwiłła (nie występuje w napisach)), Leopold Matuszczak (sędzia przesłuchujący Marcinkowskiego (nie występuje w napisach)), Cezary Morawski (zwalniany z więzienia student odmawiający podpisania deklaracji (nie występuje w napisach)), Andrzej Siedlecki (domownik pana Bonawentury w gabinecie Marcinkowskiego (nie występuje w napisach)), Jan Englert (hrabia Maciej Mielżyński, przyjaciel Marcinkowskiego), Alfred Freudenheim (landrat na linii frontu (w napisach nazwisko Frendenheim)), Stanisław Gawlik (Antoni Krzyżanowski, budowniczy "Bazaru"), Tadeusz Jastrzębowski (przewodniczący sądu sądzącego Marcinkowskiego), Lech Łotocki (Józef Łukaszewicz, sekretarz hrabiego Raczyńskiego), Andrzej Makowiecki, Jerzy Molga (podpułkownik Nasiłkowski, emisariusz rządu u Chłapowskiego), Jerzy Moes (porucznik pruski), Jerzy Orsza (kupiec w piwiarni), Jerzy Próchnicki (kupiec w piwiarni), Sylwester Przedwojewski (inżynier Treter kontrolujący budowę "Bazaru"), Edward Rauch (radca Fickelheimer z Berlina), Robert Rogalski (mistrz budowlany Stern), Stanisław Sparażyński (przewodniczący sądu), Andrzej Szenajch (sługa hrabiego Raczyńskiego), Krzysztof Świętochowski (kupiec w piwiarni), Krzysztof Wieczorek, Marian Wiśniowski, Andrzej Wykrętowicz, Piotr Wyszomirski, Tomasz Zaliwski (kupiec Stanisław Powelski), Jerzy Zass (w napisach nazwisko: Zasuń-Zaas), Jerzy Janeczek (Antoni Frankowski, ojciec Ludwika Franke (w odcinku 3 nie występuje w napisach)), Kazimierz Kaczor (Ludwik (lub Henryk) Franke, komisarz policji (w odcinku 3 nie występuje w napisach), Stefan Szmidt (Hans, mąż Wandy Franke (w odcinku 3 nie występuje w napisach)), Tatiana Sosna-Sarno (Wanda, siostra Ludwika Franke (w odcinku 3 nie występuje w napisach)), Halina Golanko (Walentyna Cegielska, żona Hipolita), Hanna Orsztynowicz (Hilda Blum, siostra Artura), Andrzej Chrzanowski (Władysław Bentkowski), Józef Duriasz (Maciej Frankowski, syn Józefa i Katarzyny, starszy brat Jana), Adam Ferency (Marceli Marecki, szwagier Cegielskiego), Marek Frąckowiak (Artur Blum, szkolny przyjaciel Jana Frankowskiego), Józef Fryźlewicz (Karol Libelt), Piotr Garlicki (Jan Frankowski, syn Józefa i Katarzyny), Tomasz Grochoczyński (Ludwik Mierosławski, przywódca powstania), Jerzy Janeczek (Antoni Frankowski, ojciec Ludwika Franke (w odcinku 3 nie występuje w napisach)), Ferdynand Matysik (Artur Blum, ojciec Artura i Hildy), Andrzej Seweryn (Cegielski Hipolit), Stefan Szmidt (Hans, mąż Wandy Franke (w odcinku 3 nie występuje w napisach)), Tomasz Zaliwski (kupiec Stanisław Powelski), Maria Klejdysz (Frankowska, matka Joanny, gospodyni Jana Frankowskiego), Leopold Borkowski, Jerzy Cnota, Bohdan Ejmont, Piotr Grabowski (kolega Artura Bluma na majówce), Zbigniew Grusznic, Czesław Jaroszyński, Jan Jeruzal, Fabian Kiebicz, Marek Kępiński (asesor w więzieniu Moabit (w odcinku 5 nie występuje w napisach)), Krzysztof Kołbasiuk (Karol, narzeczony Hildy Blum), Rafał Kowalski, Kazimierz Koziołkiewicz, Juliusz Lisowski (nauczyciel poznańskiego gimnazjum), Andrzej Mrowiec (członek "Związku Plebejuszy"), Józef Nalberczak, Wiesław Nowosielski, Jerzy Rostkowski, Zygmunt Sierakowski, Sławomir Surowiec, Krystian Tomczak, Paweł Wawrzecki (uczeń u Marcinkowskiego), Krzysztof Wieczorek, Czesław Wojtała, Krzysztof Zakrzewski, Jan Żardecki, Jerzy Żydkiewicz, Wiesława Mazurkiewicz (teściowa Hipolita Cegielskiego), Henryk Bista (Makowski), Henryk Czyż, Jan Jeruzal, , Krzysztof Kowalewski (Jackowski Maksymilian), Leopold Borkowski, Maciej Borniński (ksiądz Prusinowski, członek redakcji "Gazety Polskiej"), Janusz Bylczyński (dyrektor policji, w rzeczywistości wystąpił jedynie w odcinku 6), Tadeusz Czechowski, Władysław Ebert, Mariusz Gorczyński (policjant aresztujący Stefańskiego), Zbigniew Grochal, Józef Jachowicz, Eliasz Kuziemski (prezes prowincji poznańskiej), Herman Lercher, Zygmunt Maciejewski (premier), Stanisław Owoc (dozorca "Bazaru"), Jarosław Pilarski, Jacek Różański, Edward Sosna (klient Cegielskiego), Zygmunt Staniek, Marek Wojciechowski, Czesław Wojtała, Krzysztof Wróblewski (sekretarz prezesa prowicji poznańskiej), Ludwik Kasendra (poseł (nie występuje w napisach), Zbigniew Sawan (naczelnik poczty u prezesa prowincji poznańskiej (nazwisko aktora pojawia się tylko w napisach odcinka 4, w rzeczywistości wystąpił jedynie w odcinku 5)), Gustaw Lutkiewicz (Otto von Bismarck), Alicja Jachiewicz, Helena Kowalczykowa (dozorczyni w kamienicy Frankowskich), Danuta Zaborowska, Bogumił Antczak (sekretarz Bismarcka (w odcinku 8 w rzeczywistości nie wystąpił), Ryszard Bacciarelli (ambasador Francji w Berlinie)), Czesław Kalita, Ireneusz Karamon, Henryk Kuś, Stanisław Markowski, Ryszard Nadrowski, Lech Sołuba (idący do powstania), Janusz Zakrzeński (nadprezydent prowincji poznańskiej, rozmówca Bismarcka (w rzeczywistości wystąpił tylko w odcinku 7)), Andrzej Żółkiewski (członek "Sokoła"), Andrzej Herder (przysłuchujący się obradom parlamentu wraz z Bismarckiem (nie występuje w napisach), Kazimierz Iwiński (ambasador Wielkiej Brytanii w Berlinie (nie występuje w napisach), Józef Zbiróg (ambasador Rosji w Berlinie (nie występuje w napisach)), Piotr Machalica (Wawrzyniak Piotr), Anna Nehrebecka (Matylda Hausner-Frankowska, żona Władysława) , Hanna Kulina (wnuczka Chłapowskiego), Leonard Andrzejewski (mężczyzna pożyczający książki od Stefańskiego), Bogumił Antczak (sekretarz Bismarcka (w odcinku 8 w rzeczywistości nie wystąpił), Jerzy Czupryniak, Ryszard Dembiński (Napoleon III , cesarz Francji (w odcinku 8 w rzeczywistości nie wystąpił)), Henryk Dudziński, Andrzej Grzybowski, Lech Jagiełło, Jerzy Kozakiewicz (komisarz policji), Jan Mayzel (ojciec przełożony klasztoru), Rafał Mickiewicz, Ryszard Nadrowski, Józef Para (nadprezydent prowincji poznańskiej, rozmówca arcybiskupa Ledóchowskiego), Andrzej Prus (sekretarz Henryka Franke), Remigiusz Rogacki (gość Bismarcka (w rzeczywistości w odcinku 7 nie wystąpił, w odcinku 9 nie występuje w napisach)), Piotr Skarga (gimnazjalista niemiecki), Krzysztof Szuster, Tadeusz Teodorczyk (poseł), Władysław Dewoyno (polityk niemiecki u Bismarcka (w rzeczywistości wystąpił w odcinku 7 (w odcinku 7 nie występuje w napisach)), Roman Kosierkiewicz (karczmarz (nie występuje w napisach), Edward Rauch (karczmarz w Turwi (nie występuje w napisach)), Jerzy Dukaj (inspektor policji), Mieczysław Hryniewicz (ksiądz Walenty Śmigielski), Andrzej Piszczatowski (ksiądz (później arcybiskup) Stablewski (w odcinku 10 nie występuje w napisach)), Marian Rułka (urzędnik Fierman), Barbara Wałkówna (ciotka Matyldy), Andrzej Błaszczyk, Brunon Bukowski, Tadeusz Somogi (żandarm poszukujący księdza Śmigielskiego), Jan Tadeusz Stanisławski (zdun Franciszek Grzechowiak), Witold Zarychta Henryk Talar (Henryk Franke, syn Ludwika), Włodzimierz Tympalski, Piotr Szulkin (Kasprzak Marcin), Katarzyna Ejmont (Gretchen, córka rządcy Milchena), Teresa Mikołajczuk, Barbara Rachwalska (Gieruszowa, matka Marcina), Czesław Lasota (Placyd, lokaj Poturzyckiego), Konrad Morawski, Wiktor Nanowski (Milchen, rządca w Poturzycach), Gabriel Nehrebecki (żandarm), Krzysztof Orzechowski, Marcin Sławiński, Stanisław Sparażyński (Schwartz, gość Bismarcka), Tomasz Stockinger (kompan Poturzyckiego (w napisach imię Piotr)), Zdzisław Szymański, Sławomir Zemło, Jerzy Żydkiewicz, Tadeusz Teodorczyk (gość Bismarcka (nie występuje w napisach)), Krzysztof Wróblewski (członek Komisji Kolonizacyjnej (nie występuje w napisach)), Bogusław Sobczuk (Stanisław Frankowski, syn Matyldy i Władysława (w odcinku 11 nie występuje w napisach)), Władysław Kowalski (profesor Ludwig Bernhardt), Maciej Góraj (Marcin Gierusz, mąż Katarzyny), Stanisław Górka (Guterer, sekretarz hrabiego (nie występuje w napisach)), Antoni Jurasz (pan Teofil, członek spółki (nie występuje w napisach)), Witold Skaruch (hrabia Wilamotz, prezes Prowincji Poznańskiej (nie występuje w napisach), Sławomira Łozińska (Maryna Frankowska, towarzyszka życia Piotra, później żona Bogumiła), Jerzy Fedorowicz (Tomek Gierusz, syn Katarzyny i Marcina), Andrzej Grąziewicz (nauczyciel Brunkman) , Maciej Szary (Gotlieb Franke vel Bogumił Frankowski, syn Henryka), Wojciech Wysocki (Piotr Frankowski, syn Matyldy i Władysława), Maria Czubasiewicz, Jacek Hilchen, Stanisław Jaśkiewicz (Hammerstein, minister spraw wewnętrznych), Jerzy Kaliszewski (wicekanclerz von Posadowski), Bogdan Krzywicki, Sławomir Lindner (przemawiający na akademii z okazji powstania "HaKaTy"), Ryszard Łabędź, Jan Łopuszniak (Kruger, patron niemieckich spółek zarobkowych w Poznaniu), Jan Orsza-Łukaszewicz, Marek Sokół, Jan Tesarz (inspektor Hupke), Krzysztof Gosztyła (członek "Sokoła" (nie występuje w napisach)), Antoni Jurasz (pan Teofil, członek spółki (nie występuje w napisach)), Witold Pyrkosz (Kusztelan, rewident spółek (w odcinku 12 nie występuje w napisach), Marcin Troński (sekretarz wicekanclerza witający profesora Bernhardta (nie występuje w napisach), Czesław Wołłejko (profesor Kramer (nie występuje w napisach)), Wirgiliusz Gryń (kapitan Kazimierz Orzechowski) , Joanna Żółkowska (Katarzyna Frankowska-Gieruszowa, córka Joanny i Jana), Anna Nehrebecka (Matylda Hausner-Frankowska, żona Władysława), Marek Walczewski (Ignacy Jan Paderewski), Hanna Mikuć (Magda Skorupko, narzeczona Tomka Gierusza), Magdalena Wołłejko (Agnieszka Gierusz, córka Katarzyny i Marcina), Wojciech Alaborski (Wojciech Korfanty), Włodzimierz Bednarski (major Herman von Drose, dowódca zgrupowania wojsk niemieckich w Poznaniu), Ryszard Faron (porucznik Michał von Poturzycki, syn hrabiego), Andrzej Grąziewicz (nauczyciel Brunkman), Stanisław Mikulski (minister Helmut von Gerlach), Bogusław Sochnacki (ksiądz Stanisław Adamski), Maciej Szary (Gotlieb Franke vel Bogumił Frankowski, syn Henryka), Andrzej Wasilewicz (przedstawiciel ludności niemieckiej w Poznaniu u majora Drose), Grzegorz Warchoł (Francuz Paul), Stanisław Biczysko, Andrzej Bogucki, Zbigniew Buczkowski (powstaniec), Marek Dowmunt(d), Teodor Gendera (oficer niemiecki), Andrzej Jurczyński, Jerzy Kleyn, Jacek Kowalczuk, Witold Mierzyński, Tadeusz Olesiński, Stanisław Pąk, Aleksander Sokołowski, Stanisław Staniek, Bogusław Stokowski, Paweł Unrug (powstaniec), Ryszard Zaorski, Piotr Krukowski, Ewa Biała (dziewczyna na loterii (nie występuje w czołówce)), Józef Grzeszczak (powstaniec (nie występuje w czołówce)), Jerzy Rogowski (mieszczanin oraz kolonista (nie występuje w czołówce)), Zdzisław Rychter (nie występuje w czołówce), Jerzy Szpunar (nie występuje w czołówce))
ScenografiaWojciech Majda, Elżbieta Gawrych (odcinki: 9-12), Wojciech Gronkowski (odcinki: 9-12)
KostiumyRenata Własow, Michał Klimowski (odcinki: 2-7)
MontażAnna Wilska
CharakteryzacjaAnna Śmiech
Rodzaj filmuhistoryczny
ProducentCentralna Wytwórnia Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel (Warszawa)
Koprodukcja
Kierownik produkcjiTadeusz Baljon (odcinki: 1-7), Edward Szymański (odcinki: 1-7), Tomasz Miernowski (odcinki: 8-13), Michał Sosiński (odcinki: 8-13)
Finansowanie
Nagrody1983 - Jerzy Sztwiertnia: Złoty Ekran w kategorii telewizyjny film fabularny (przyznawany przez pismo "Ekran");1982 - Jerzy Sztwiertnia Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji indywidualna I stopnia
Link (angielski)
Link (Film Polski)
Linkhttp://www.imdb.com/title/tt0401039/
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/123487
http://www.filmweb.pl/Najd%C5%82u%C5%BCsza+wojna+nowoczesnej+Europy,1979,o+filmie,Film,id=87627
Strona domowa

W przypadku błędu lub niekompletności danych proszę o kontakt: polishhistory@muzhp.pl

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016