Filmy historyczne

Polskie filmy fabularne o tematyce historycznej.
Informacje o filmach historycznych.

TytułZIEMIA OBIECANA
Tytuł angielskiLand of Promise / The Promised Land
Tytuł (tłumaczenie)
ReżyserWajda, Andrzej
ScenariuszAndrzej Wajda
ZdjęciaWitold Sobociński, Edward Kłosiński, Wacław Dybowski
Kraj produkcjiPolska
Premiera21-02-1975
Rok produkcji1974
Okres produkcji1969-1988
Okres historyczny1795-1918
Dane technicznebarwny; 4632 m (35 mm), 6120 m (70 mm); 179 min.
Wersje językowepolska
MuzykaWojciech Kilar
DzwiękKrzysztof Wodziński, Leszek Wronko
ObsadaDaniel Olbrychski (Karol Borowiecki), Wojciech Pszoniak (Moryc Welt), Andrzej Seweryn (Maks Baum), Kalina Jędrusik (Lucy Zuckerowa), Anna Nehrebecka (Anka), Bożena Dykiel (Mada Muller), Andrzej Szalawski (Herman Buchholz), Stanisław Igar (Grunspan), Franciszek Pieczka (Muller), Kazimierz Opaliński (ojciec Maksa), Andrzej Łapicki (Trawiński), Wojciech Siemion (Wilczek), Tadeusz Białoszczyński (ojciec Karola), Zbigniew Zapasiewicz (Kessler), Jerzy Nowak (Zucker), Piotr Fronczewski (Horn), Jerzy Zelnik (Stein), Maciej Góraj (Adam Malinowski, brat Zośki), Grażyna Michalska (Zośka Malinowska), Włodzimierz Boruński (Halpern), Danuta Wodyńska (Mullerowa), Marian Glinka (Wilhelm Muller, brat Mady), Jadwiga Andrzejewska (Buchholzowa), Aleksander Dzwonkowski (ksiądz Szymon), Kazimierz Wichniarz (Zajączkowski), Zdzisław Kuźniar (Kaczmarek, nabywca Kurowa), Halina Gryglaszewska (Malinowska, matka Zośki), Jerzy Obłamski (Malinowski, ojciec Zośki), Marek Walczewski (Bum-Bum), Lidia Korsakówna (wdowa), Emilia Krakowska (Gitla), Bernard Ładysz (kupiec rosyjski), Bogusław Sochnacki (Grosgluck), Bohdana Majda (Grosgluckowa), Kazimierz Kaczor (Kipman), Teodor Gendera (Endelman), Jerzy Przybylski (lekarz Buchholza), Mieczysław Waśkowski (August, służący Buchholza), Jan Paweł Kruk (Mateusz, służący Borowieckiego), Alicja Sobieraj (służąca Anki), Krzysztof Majchrzak (Socha, chłop z Kurowa), Janina Grzegorczyk (Sochowa, chłopka z Kurowa), Janina Tur-Kiryłow (śpiewaczka w teatrze), Ryszard Bromowicz (śpiewak w teatrze), Witold Dederko (stary farbiarz), Tomasz Lengren (majster Kesslera), Jerzy Braszka (inżynier (nie występuje w czołówce)), Antoni Byszewski (stangret (nie występuje w czołówce)), Mariola Kukuła (w scenie łóżkowej z Andrzejem Sewerynem (nie występuje w czołówce)), Jerzy Stasiuk (widz w teatrze (nie występuje w czołówce)), Lena Wilczyńska (Edelmanowa (nie występuje w czołówce)), Zofia Wilczyńska (Grunspanowa (nie występuje w czołówce)), Andrzej Wohl (kancelista (nie występuje w czołówce))
ScenografiaTadeusz Kosarewicz
KostiumyBarbara Ptak
MontażHalina Prugar, Zofia Dwornik
CharakteryzacjaHalina Ber
Rodzaj filmuhistoryczny, obyczajowy
ProducentZespół Filmowy X
Koprodukcja
Kierownik produkcjiBarbara Pec-Ślesicka, Janina Krassowska
Finansowanie
Nagrody1975 - Andrzej Wajda: Grand Prix "Złoty Hugo" (MFF, Chicago);1975 - Andrzej Wajda: Grand Prix (Wielka Nagroda Jury "Złote Lwy") (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdańsk);1975 - Wojciech Pszoniak: nagroda za pierwszoplanową rolę męską (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdańsk);1975 - Tadeusz Kosarewicz: nagroda za scenografię (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdańsk);1975 - Wojciech Kilar: nagroda za muzykę (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdańsk);1975 - Andrzej Wajda: nagroda publiczności (Międzynarodowe Forum Filmowe "Człowiek-Praca-Twórczość", Lublin) ;1975 - Andrzej Wajda: Łagów Grand Prix "Złote Grono" nazwa nagrody: Wyróżnienie I stopnia; za "wybitne walory artystyczne, za wielostronne ukazanie procesu historycznego w jego aspektach - politycznym, ekonomicznym i kulturalno-obyczajowym, i wreszcie za odważną, za wskroś nowoczesną interpretację pierwowzoru literackiego" (Lubuskie Lato Filmowe, Łagów);1975 - Andrzej Wajda: Nagroda Koordynacyjnej Rady Artystycznej Kin Studyjnych za "wybitne walory poznawcze, ideowe, artystyczne, a szczególnie za wyrażenie w skondensowanej, wysoce emocjonalnej formie najistotniejszych problemów kształtowania się kapitalizmu na ziemiach polskich, na przykładzie rozwoju przemysłowej Łodzi" (Lubuskie Lato Filmowe, Łagów);1975 - Andrzej Wajda: Złoty Medal (MFF, Moskwa);1975 - Andrzej Wajda: Syrenka Warszawska w kategorii filmu fabularnego przyznana podczas VII Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP);1975 - Andrzej Wajda: Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia ;1975 - Andrzej Wajda: Nagroda "Filmcritica" (pismo) ;1976 - Andrzej Wajda: II nagroda dziennikarzy (MFF, Bruksela);1976 - Tadeusz Kosarewicz: nagroda za scenografię (MFF "FEST", Belgrad);1976 - Oscar (nominacja) w kategorii: film obcojęzyczny (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej);1977 - Andrzej Wajda: Główna Nagroda (Przegląd Filmów Społeczno-Politycznych, Łódź);1977 - Andrzej Wajda: I nagroda (MFF, Kartagena);1977 - Andrzej Wajda: nagroda za reżyserię (MFF, Kartagena);1977 - Andrzej Wajda: Wielka Nagroda "Złotego Kłosa" (MFF, Kartagena);1978 - Andrzej Wajda: I Nagroda "Złote Laceno" (MFF Neorealistycznego, Avellino);1996 - Andrzej Wajda: specjalna "Złota Kaczka" dla najlepszego filmu z okazji 50-lecia pisma "Film" (przyznawana przez pismo "Film");1999 - ankieta "Polityki" 4 miejsce w ankiecie "Najciekawsze filmy polskie XX wieku" ;2007 - Andrzej Wajda: "Złota Kaczka" 50-lecia w kategorii: Najlepszy film (przyznawana przez pismo "Film");
Link (angielski)
Link (Film Polski)
Linkhttp://www.imdb.com/title/tt0072446/
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/12101
http://www.imdb.com/title/tt0072446/
Strona domowa

W przypadku błędu lub niekompletności danych proszę o kontakt: polishhistory@muzhp.pl

Nowości wydawnicze

Dariusz Jarosz, Rzeczy, ludzie, zjawiska. Studia z historii społecznej stalinizmu w Polsce (informacja wydawnicza)

Filmy historyczne

"Jak Pan Bóg pozwoli zmartwychwstać" - przedpremierowy pokaz filmu, 2 listopada 2016