Historia finansów w Japonii

Historia finansów w Japonii

Japonia interweniowała na rynku walutowym po raz pierwszy od 1998 r., aby wzmocnić poobijanego jena, w następstwie decyzji banku centralnego o utrzymaniu ultraniskich stóp procentowych, które powodują spadek waluty. Minęło ponad dziesięć lat, odkąd Japonia interweniowała bezpośrednio na rynku walutowym i ponad dwie dekady, odkąd interweniowała w celu wsparcia swojej waluty, co ostatnio zrobiła podczas azjatyckiego kryzysu finansowego w latach 1997-1998.

pieniądze

Historia finansów w Japonii

Pojawienie się nowoczesnych ram finansowych w Japonii jest stosunkowo niedawnym wydarzeniem w porównaniu z historią finansową innych krajów uprzemysłowionych. Banki oferujące usługi pośrednictwa powstały wkrótce po restauracji Meiji w 1868 r., Kiedy Japonia przyjęła krajową politykę industrializacji w celu osiągnięcia parytetu gospodarczego z Zachodem. Rolą systemu bankowego było zmobilizowanie zasobów finansowych kraju do wspierania industrializacji i wzrostu gospodarczego. W pierwszych dziesięcioleciach po II wojnie światowej złożony system finansowy Japonii znacznie różnił się od systemu finansowego innych krajów rozwiniętych pod kilkoma względami, w szczególności pod względem głównej roli odgrywanej przez bankowość i stosunkowo niewielkiej pozycji papierów wartościowych. Jednak różnice te stopniowo zanikały, gdy rynki zostały zderegulowane i umiędzynarodowione.  Do 1980 roku japoński establishment finansowy stał się główną siłą międzynarodową: japońskie banki zdominowały bankowość międzynarodową, podczas gdy tokijska giełda papierów wartościowych stała się jednym z największych rynków papierów wartościowych na świecie pod względem kapitalizacji. Jednak znaczna część tego wzrostu opierała się na spekulacjach w gospodarce “bańki” o wysoce zawyżonych wartościach nieruchomości.  Pęknięcie bańki na początku lat 1990. poważnie wpłynęło zarówno na bankowość, jak i rynek papierów wartościowych na początku 21 wieku i przyspieszyło przedłużony okres ożywienia. Tymczasem, w okresie około dwóch dekad, począwszy od połowy lat 1980., prawa regulujące system finansowy były stopniowo zmieniane, a działanie banków, papierów wartościowych i firm ubezpieczeniowych zostało zliberalizowane.

Bankowość

Bank Japonii, założony w 1882 roku, jest jedynym bankiem, który emituje jena; odgrywa również ważną rolę w określaniu i egzekwowaniu polityki gospodarczej i finansowej rządu. Do końca 1990 roku bank znajdował się pod pośrednią kontrolą Ministerstwa Finansów, ale uchwalone wówczas ustawodawstwo uczyniło go niezależnym od ministerstwa. Większość krajowej działalności bankowej odbywa się za pośrednictwem banków komercyjnych, jak to miało miejsce od dziesięcioleci. Jednak od końca lat 1990. reformy regulacyjne przełamały bariery, które tradycyjnie dzieliły japoński system bankowy na kilka rodzajów instytucji kredytowych, a wiele dużych banków komercyjnych zostało przekształconych przez fuzje i przejęcia. Istnieje również wiele banków powierniczych i długoterminowych banków kredytowych, niektóre rządowe instytucje finansowe – w tym Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej, Japońska Korporacja Finansowa dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Bank Rozwoju Japonii – kilkadziesiąt banków zagranicznych oraz wiele banków wzajemnych oszczędności i pożyczek oraz stowarzyszeń kredytowych.

Japoński system finansowy

Japoński system finansowy długo charakteryzował się wysokim stopniem współzależności między bankiem centralnym, bankami komercyjnymi i przemysłem. Tradycyjnie producenci polegali na bankach w odniesieniu do dużej części swoich potrzeb pożyczkowych i chociaż znaczenie kapitału własnego producentów wzrosło, prywatne i rządowe instytucje finansowe nadal stanowią znaczną część całkowitej kwoty pożyczonych. Ponieważ banki komercyjne są odpowiedzialne za tak dużą część kredytów udzielonych przemysłowi, ich wpływ na firmy będące ich klientami jest znaczny. Ich aktywna polityka kredytowa oznacza również, że ich wskaźniki płynności są zwykle niskie według zachodnich standardów i że zostali zmuszeni do polegania na pieniądzach na wezwanie (pieniądzach, które są łatwo dostępne dla banków jako pożyczki) oraz na pożyczkach na dużą skalę od Banku Japonii.

Jaka była największa inflacja w historii?
Bankructwo Grecji – jak doszło do finansowego kryzysu?
Największe spadki na giełdzie w historii

Dodaj komentarz