Kryzysy finansowe na świecie i w Polsce

Kryzysy finansowe na świecie i w Polsce

Wielu z nas wciąż pamięta załamanie się amerykańskiego rynku mieszkaniowego w 2006 roku i wynikający z niego kryzys finansowy, który spowodował spustoszenie w USA i na całym świecie. Kryzysy finansowe są niestety dość powszechne w historii i często powodują tsunami gospodarcze w dotkniętych gospodarkach. Poniżej znajdziesz krótki opis pięciu najbardziej niszczycielskich kryzysów finansowych współczesności.

pieniądze

Kryzys kredytowy w 1772 roku

Boston Tea Party – Boston Boys przebrani za Indian rzucających herbatę z angielskich statków do portu w Bostonie w historycznym proteście podatkowym. Kolonialna kolonia amerykańskiej rewolucji amerykańskiej, ręcznie barwiony drzeworyt. Szum nagle się skończył 8 czerwca 1772 roku, kiedy Alexander Fordyce – jeden z partnerów brytyjskiego domu bankowego Neal, James, Fordyce i Down – uciekł do Francji, aby uniknąć spłaty długów. Wiadomość szybko się rozprzestrzeniła i wywołała panikę bankową w Anglii, ponieważ wierzyciele zaczęli tworzyć długie kolejki przed brytyjskimi bankami, aby zażądać natychmiastowej wypłaty gotówki. Wynikający z tego kryzys szybko rozprzestrzenił się na Szkocję, Holandię, inne części Europy i kolonie brytyjsko-amerykańskie. Historycy twierdzą, że ekonomiczne reperkusje tego kryzysu były jednym z głównych czynników przyczyniających się do protestów Boston Tea Party i rewolucji amerykańskiej.

Wzrost cen ropy naftowej OPEC w 1973 roku

Kryzys ten rozpoczął się, gdy kraje członkowskie OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) – składające się głównie z krajów arabskich – zdecydowały się na odwet na Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na wysłanie dostaw broni do Izraela podczas czwartej wojny arabsko-izraelskiej.  Spowodowało to poważne niedobory ropy naftowej i poważny wzrost cen ropy naftowej oraz doprowadziło do kryzysu gospodarczego w USA i wielu innych krajach rozwiniętych. To, co było wyjątkowe w wynikłym kryzysie, to jednoczesne wystąpienie bardzo wysokiej inflacji (wywołanej skokiem cen energii) i stagnacji gospodarczej (spowodowanej kryzysem gospodarczym). W rezultacie ekonomiści nazwali tę erę okresem “stagflacji” (stagnacja plus inflacja).

Kryzys finansowy w latach 2007–2008

Wywołało to Wielką Recesję, najpoważniejszy kryzys finansowy od czasów Wielkiego Kryzysu, i spowodowało spustoszenie na rynkach finansowych na całym świecie. Wywołany załamaniem się bańki mieszkaniowej w USA kryzys doprowadził do upadku Lehman Brothers (jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie), doprowadziła wiele kluczowych instytucji finansowych i przedsiębiorstw na skraj upadku i wymagała rządowych programów ratunkowych o bezprecedensowych rozmiarach. Minęło prawie dziesięć lat, zanim wszystko wróciło do normy, niszcząc po drodze miliony miejsc pracy i miliardy dolarów dochodu.

Kryzys azjatycki w 1997 roku

W lipcu 1997 r. rząd Tajlandii musiał zrezygnować ze stałego kursu wymiany w stosunku do dolara amerykańskiego, który utrzymywał przez tak długi czas, powołując się na brak zasobów walutowych. To zapoczątkowało falę paniki na azjatyckich rynkach finansowych i szybko doprowadziło do powszechnego odwrócenia miliardów dolarów inwestycji zagranicznych. Gdy panika rozwinęła się na rynkach, a inwestorzy stali się nieufni wobec możliwych bankructw rządów Azji Wschodniej, zaczęły się rozprzestrzeniać obawy przed światowym krachem finansowym. Minęły lata, zanim wszystko wróciło do normy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy musiał wkroczyć, aby stworzyć pakiety ratunkowe dla najbardziej dotkniętych gospodarek, aby pomóc tym krajom uniknąć niewypłacalności.

Wielki Kryzys w latach 1929-39

Depresja trwała prawie 10 lat i spowodowała masową utratę dochodów, rekordową stopę bezrobocia i utratę produkcji, szczególnie w krajach uprzemysłowionych. W Stanach Zjednoczonych stopa bezrobocia osiągnęła prawie 25 procent w szczytowym momencie kryzysu w 1933 roku.

Kryzys finansowy a kryzys fiskalny

Kryzysy finansowe i fiskalne mogą wystąpić z wielu powodów i być spowodowane zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Kryzys może pochodzić z systemu finansowego danego kraju lub rządu federalnego. I odwrotnie, zdarzenie egzogenne, takie jak klęska żywiołowa lub globalna recesja, może doprowadzić kraj do kryzysu finansowego i fiskalnego. Chociaż mogą one wystąpić jednocześnie, istnieją wyraźne różnice między kryzysem finansowym a fiskalnym.

Upadłość banku w Polsce
Co warto wiedzieć o kryzysie 2008 w Polsce?
Historia finansów w Polsce

Dodaj komentarz