Czym jest pieniądz fiducjarny?

Czym jest pieniądz fiducjarny?

Pieniądz jest obecnie znany każdemu. Na co dzień ludzie posługują się banknotami, monetami czy płacą za pomocą kart płatniczych. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę czym jest pieniądz fiducjarny. Poniższy artykuł wyjaśni to pojęcie i przybliży jego znaczenie.

Definicja pieniądza fiducjarnego

Jest to pieniądz, który na danym terytorium jest prawnym środkiem płatniczym. Nie ma on pokrycia w rezerwach surowców np. złocie, jest umownie akceptowalny przez władze państwowe. Obecnie ma postać zarówno pieniądza papierowego jak i bilonu. Jego wartość definiują popyt oraz instytucje państwowe.

Uprawnionym organem do emitowania pieniądza jest bank centralny, który reguluje jednocześnie jego ilość wprowadzoną do obiegu. Pieniądz ten sam w sobie jest papierem bezwartościowym, jednak o jego wartości decyduje wykorzystanie go do transakcji handlowych oraz inflacja.

Cechy:

  • ułatwił dokonywanie transakcji;
  • nie wymaga zabezpieczenia kruszczem;
  • nie generuje problemów z transportem;
  • jest tańszy w produkcji niż wydobywanie kruszców.

Przemiany pieniądza fiducjarnego

Początkowo wymieniano się towarami, następnie zaczęto wymieniać się towarami za metale szlachetne. Po pewnym czasie zaczęto z kruszcu wybijać monety, które miały faktyczne odzwierciedlenie w materiale, z którego były wykonane. Takie rozwiązanie przysparzało jednak wiele trudności, ponieważ transport i ochrona dużej ilości kruszcu było ogromnym wyzwaniem. Pierwszym pieniądzem fiducjarnym można nazwać czeki, wypisywane przez bankierów, a następnie pieniądze papierowe. Ta zmiana zdecydowanie zrewolucjonizowała gospodarkę światową i przyczyniła się do jej rozwoju. Wymiany towarowe przebiegały częściej, były bardziej powszechne. Nie występowała już konieczność zabezpieczania się fizycznym pokryciem. Kolejnym rewolucyjnym etapem było pojawienie się pieniądza w formie elektronicznej. Dzięki temu ludzie mają dostęp do przelewów, transakcji i wymiany walutowej w dowolnym momencie.

Kryptowaluty jako rozwijające się formy pieniądza fiducjarnego

Obecnie kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością. Jest to kolejna forma pieniądza fiducjarnego. Niektórzy spekulują, że mogą one całkowicie przejąć rynek. Kryptowaluty nie mają żadnego pokrycia w dobrach materialnych, można jednak je przechowywać, inwestować czy płacić z ich wykorzystaniem. Ich jedyną formą jest występowanie w wersji elektronicznej, a ich ilość kontrolowana jest przez specjalnie dobrane algorytmy. Zaletą korzystania z kryptowalut jest brak możliwości doprowadzenia do zjawiska hiperinflacji, które może wystąpić przy obrocie gotówkowym. Rynek kryptowalut jest zdecydowanie mniejszy niż niż rynek “pieniędzy fiat” (pustych pieniędzy), co przekłada się na ich niską stabilność.

 

Jaka była największa inflacja w historii?
Bankructwo Grecji – jak doszło do finansowego kryzysu?
Największe spadki na giełdzie w historii

Dodaj komentarz