Historical Movies

Polish historical feature films.
Information

TitleOGNIEM I MIECZEM
Title (english)With Fire and Sword
Title (translated)
DirectorHoffman, Jerzy
ScriptJerzy Hoffman, Andrzej Krakowski
CinematographyGrzegorz Kędzierski
Country of productionPoland
Release date8-02-1999
Year1999
Production period1989-2006
Historical period1573-1696
Film formatcolour; 175 min
LanguagePolish
MusicKrzesimir Dębski
SoundPiotr Knop, Krzysztof Wodziński
CastIzabella Scorupco (Helena Kurcewiczówna), Michał Żebrowski (Jan Skrzetuski), Aleksandr Domogarow (Bohun), Krzysztof Kowalewski (Onufry Zagłoba), Bogdan Stupka (Bohdan Chmielnicki), Andrzej Seweryn (Jeremi Wiśniowecki), Zbigniew Zamachowski (Michał Wołodyjowski), Wiktor Zborowski (Longinus Podbipięta), Wojciech Malajkat (Rzędzian), Ewa Wiśniewska (Kurcewiczowa), Rusłana Pysanka (Horpyna), Daniel Olbrychski (Tuhaj-Bej), Marek Kondrat (Jan Kazimierz), Gustaw Holoubek (Kisiel), Andrzej Kopiczyński (Żaćwilichowski), Maciej Kozłowski (Krzywonos), Adam Ferency (Chan), Gustaw Lutkiewicz (Barabasz Stary), Dymitr Mirgorodskij (ataman Koszowy), Anna Majcher (karczmarka), Jerzy Bończak (Czapliński), Leszek Teleszyński (ksiądz Muchowiecki), Andrzej Grabowski, Andrzej Pieczyński (Czeremis), Bartosz Obuchowicz, Krzysztof Kołbasiuk (deputowany w Siczy Zaporoskiej), Bernard Ładysz (Dziad Lirnik), Włodzimierz Borysiak, Eugeniusz Priwieziencew (Maksym, stróż w Rozłogach), Tomasz Abramski, Włodzimierz Brodecki (Pisarz), Przemysław Szajewski, Tomasz Szajewski, Piotr Bała, Czesław Lasota (Dopuło), Lech Dyblik (Tatarczuk), Jan Jurewicz (Drużba na weselu), Maciej Czapski (Kozak), Michał Chorosiński (Kniaź Symeon Kurcewicz), Jacek Radziński, Tomasz Grochoczyński (Bychowiec), Marek Cichucki (Krzysztof Wierszułł), Jacek Rozenek (Jurko Bohun (głos w wer. pol.)), Olga Miłaszewska, Jerzy Braszka, Marek Frąckowiak (Kozak), Jerzy Karaszkiewicz (Radziejowski), Robert Więckiewicz (Kozak), Tadeusz Głoskowski (Wachmistrz na ukraińskim weselu), Andrzej Grąziewicz (Ataman Czarnota), Kazimierz Krzaczkowski, Szymon Kobyliński (Senator Ostroróg), Stefan Szmidt (Wachmistrz Skrzetuskiego), Krystyna Feldman (Ukrainka), Przemysław Tejkowski (Tyzenhauz), Andrzej Szczytko, Rafał Cieszyński (Subagazi, głównodowodzący wojsk Chana), Aleksander Wysocki (Suchoruka), Andrzej Żółkiewski (Oficer księcia Jeremiego), Marek Marcinkowski (Ataman), Aleksander Pociej (Kniaź Andrzej Kurcewicz), Janusz Zerbst (Esauł), Tomasz Konieczny (Kniaź Jur Kurcewicz), Krzysztof Gosztyła (Ossoliński), Janusz Sieniawski (Kniaź Mikołaj Kurcewicz), Władysław Barański (Pułjan), Paweł Kleszcz (Mołojec), Jerzy Dukay (Hładki), Michał Frycz (Michał Korybut Wiśniowiecki), Dariusz Gnatowski (Barabasz wnuk Baranasza), Krzysztof Artur Janczar (Pan Młody), Ryszard Janiak (Senator), Marek Karpowicz (Kozak na brzegu), Piotr Komorowski (Dowódca oddziału napadającego na Posłów Polskich), Michał Konarski (Tańczacy kozak), Krzysztof Łukaszewicz (Młody Krzywonos), Anna Teresa Nowak (Niańka), Adam Warchoł (Kozak), Magdalena Warzecha (Księżna Gryzelda Wiśniowiecka, żona Króla), Jerzy Cnota (przewoźnik na Dnieprze), Ryszard Jabłoński (Chłop w Rozłogach), Zdzisław Szymborski (Dworzanin), Andrzej Haliński (Żyd karczmarz), Zbigniew Zapasiewicz (Lektor prologu i epilogu), Agnieszka Krukówna (młoda Ukrainka), Joanna Brodzik (panna młoda)
ScenographyAndrzej Haliński
CostumesMagdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk
MontageCezary Grzesiuk, Marcin "Kot" Bastkowski
Hair and make-upDariusz Krysiak, Mirosława Wojtczak (w czołówce podano imię: Mira), Magdalena Łęcka, Ewa Drobiec
Genrecostume
CompanyJerzy R. Michaluk, Jerzy Hoffman
Co-productionTelewizja Polska - Telewizyjna Agencja Produkcji Teatralnej i Filmowej, Agencja Produkcji Filmowej, Okocimskie Zakłady Piwowarskie S. A.
Production managerPaweł Bareński (d/s inscenizacji i scenografii), Józef Jarosz, Jerzy Szebesta (d/s militariów i hippiki)
FundingFord Euro Car (Kraków) , PZU S. A, Polskie Linie Lotnicze LOT, Oriflame Poland, Kawa Mag, Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa
Awards1999 - Cezary Grzesiuk i Marcin "Kot" Bastkowski: nagroda za montaż (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia);1999 - Andrzej Haliński: nagroda za scenografię (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia);1999 - Jerzy Hoffman: nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia);1999 - Jerzy Hoffman: nagroda Jury za twórcze zamknięcie ekranizacji sienkiewiczowskiej epopei (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia);1999 - Jerzy Hoffman: Złote Zęby, nagroda publiczności (Festiwal Polskich Filmów, Chicago);1999 - Jerzy Hoffman: Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie"-Brylantowy Bilet dla filmu, który przyciągnął do kin najwięcej widzów ;2000 - Jerzy R. Michaluk Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepszy producent;za rok 1999 ;2000 - Jerzy Hoffman: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepszy producent;za rok 1999;;2000 - Ewa Wiśniewska Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca;za rok 1999;2000 - Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepszy film;za rok 1999 ;2000 - Jerzy Hoffman: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsza reżyseria;za rok 1999 ;2000 - Andrzej Haliński: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepsza scenografia;za rok 1999 ;2000 - Krzesimir Dębski: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepsza muzyka;za rok 1999 ;2000 - Piotr Knop: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepszy dźwięk;za rok 1999 ;2000 - Krzysztof Wodziński: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepszy dźwięk;za rok 1999 ;2000 - Michał Żebrowski: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepsza główna rola męska;za rok 1999 ;2000 - Bohdan Stupka: Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska;za rok 1999 ;2000 - Krzesimir Dębski: "Philip Award" w kategorii: muzyka oryginalna i adaptowana w polskim filmie (TP SA Music and Film Festiwal, Wareszawa);2000 - Jerzy Hoffman: Złota Kaczka w kategorii: najlepszy polski film;za rok 1999 (przyznawana przez pismo "Film") ;2000 - Jerzy Hoffman: I nagroda (MFF "Złoty Rycerz", Moskwa);2007 - "Złota Kaczka" 50-lecia dla piosenki Dumka na dwa serca (Muzyka: Krzesimir Dębski, Słowa: Jacek Cygan, Wykonanie: Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak) w kategorii: Najlepsza piosenka (przyznawana przez pismo "Film");
Link (angielski)
Link (Film Polski)
Websiteshttp://www.imdb.com/title/tt0128378/
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/127180
http://ogniem.i.mieczem.filmweb.pl/
Home pagehttp://ogniem-i-mieczem.pl

Should you find any mistakes or incomplete data please contact us: polishhistory@muzhp.pl

New publications

Jewish Families in Europe, 1939-Present: History, Representation, and Memory

Historical Movies

Google Cultural Institute helps the Polish History Museum reach a global audience